Soru-Cevap: KIDEM VE İHBAR TAZMİNATINA GELİR VERGİSİ İADESİ ALABİLİR MİYİM?

Soru: Kıdem ve ihbar tazminatı alarak işten ayrıldım. Vergi iade alabilir miyim?

27.03.2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma yada ikale sözleşmesi kapsamında kıdem ve ihbar tazminatı gibi yasal ödemelerin dışında EK NİTELİKTE işveren işe personel arasında anlaşma sonucu ödenen tazminatlardan kesilen gelir vergilerinin iadesi söz konusudur.
Ancak kıdem ve ihbar tazminatında bir iade söz konusu değildir. 
Kıdem tazminatından zaten vergi kesilmemektedir.
İhbar tazminatı da ücret niteliğinde olması nedeniyle zaten vergiye tabidir. İadesi söz konusu değildir.
Bu konudaki 306 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel tebliğ düzenlemesi aşağıdaki gibidir.

306 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 15/03/2019
Resmi Gazete No: 30715
İade kapsamındaki ödemeler Madde 14
(4) Karşılıklı sonlandırma sözleşmesi ve ikale sözleşmesinde yer verilen veya bu sözleşmeler kapsamında yapılan ödemelerin dahil edildiği ilgili ayın ücret bordrosunda yer alan ve ek tazminat niteliğinde olmayan ihbar tazminatı, normal ücret, mesai ücreti, resmi tatil ücreti, yıllık izin ücreti, yol ücreti, yemek ücreti, sigorta ödemeleri, sosyal yardımlar, geçmiş veya mevcut dönemdeki çalışmalar karşılığı yapılan hizmet primi ve ikramiye ödemeleri ile ücret kapsamında olan benzeri ödemelerden kesilen gelir vergisinin iade edilmesi söz konusu değildir.